A brémai Jacobs Egyetem kutatói növényi hulladékból nyerhető fertőtlenítőszer előállításán dolgoznak. A kutatás már több éve folyik, de jelenleg egy olyan területre tevődött át, ami a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban került előtérbe.

Az egyetem kutatói már régóta foglalkoznak a természetes anyagok antibakteriális és antivirális hatásainak vizsgálatával. Az új fertőtlenítőszerhez például kávé, birs vagy rododendron hulladékból nyernek ki alapanyagot. A kávé feldolgozása során keletkező hulladék például számos antibakteriális anyagot tartalmaz. Ehhez a kávébab pörkölés előtt eltávolított külső héját használják fel, ami a kávépörkölő társaságoknál hulladékként keletkezik.  A kutatók a birs és a rododendron maradványaiból származó vegyületeket is használni akarják.

A kutatási projekt célja nem csak a fertőtlenítőszer hatékonyságának növelése, hanem a technológia továbbfejlesztése. Olyan módszereken dolgoznak, hogy lehetővé tegyék a fertőtlenítőszerek kipermetezését például a repülőgépeken, tömegközlekedési eszközökön vagy a kórházi működés közben.

Célkitűzésük szerint a szernek, a korábbi készítményeknél hatékonyabbnak és szélesebb körben alkalmazhatónak, továbbá, zöldnek, bio-nak és fenntarthatónak kell lennie. A tudósok azon dolgoznak, hogy a sok éves kutató munkájuk a gyakorlatban alkalmazható termékké váljon.

Forrás: Taspo

error: Védett tartalom!