A Földművelésügyi Minisztérium idei március 15.-ei ünnepségén Gyenes István Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést vehetett át. A Magyar Köztársasági Elnöke által adományozott elismerést a szaktárca minisztere adta át. Interjú.

Gyenes Istvánt a kecskeméti Gyenes Kertészet tulajdonosát a díszkertészeknek alig kell bemutatni, kertészetét és termékeit sokan és sokfelé ismerik, ám egy ilyen rangos kitüntetés megérdemli, hogy kicsit mögé nézzünk, az emberi tényezőkről, hozzáállásról, gondolkodásmódról, nyitottságról, szorgalomról beszéljünk, amiről gyakran elfelejtkezünk, holott megalapozza a sikert.  Gyenes Istvánt a család kertészetében kerestük föl.

KertemVirágom: Az átadáson elhangzott laudáció a „magyar gazdaság fejlesztése érdekében végzett munkáját, valamint évtizedek óta sikeresen működő családi virágkertészetével a dísznövénytermesztésben elért eredményeit” emelte ki. Az érdemek felsorolása két szálon fut, de mi volt az életpálya azon szakasza, ami nem a dísznövénytermesztést érintette?

Gyenes István: Valóban így van, hisz a Helvéciai Állami Gazdaság gyümölcstermesztő ágazatában kezdtem a pályám 1962-ben, a kecskeméti Kertészeti Technikum elvégzése után. Az ott eltöltött néhány év után közel 40 évet a külkereskedelem területén dolgoztam. Kezdetben a Hungarofructnál majd a nyolcvanas évek végétől a Monimpex Külkereskedelmi Vállalatnál. Bács-Kiskun megye friss gyümölcs (alma, szőlő, őszi-, és kajszibarack) és zöldség (konzervuborka) exportját szerveztem és irányítottam. Az export tevékenységünk később bor és fűszerpaprika termékkörrel is kibővült. E munka során kerültem kapcsolatba a különféle szakmaközi szervezetekkel (gyümölcs-zöldség, hagyma, konzervuborka) és a Fűszerpaprika Terméktanáccsal. Bács-Kiskun megye export teljesítménye az országos átlagot tekintve kiemelkedőnek számított, a minőségi gyümölcstermesztésben mindig az élen járt, az országban egyedülálló termékskálával rendelkezett. Az export minőségű friss árut az állami gazdaságok, termelő szövetkezetek un. céltermesztésben állították elő, egységes növényvédelmet, talajmunkát, tápanyag-utánpótlást folytattak, ami megmutatkozott a termékek mennyiségében és egységes minőségében. Gondolom a kitüntetésem részben e 40 év munkáját értékelte.

KertemVirágom: Jól emlékszem még a Monimpexnél dolgozott, amikor már cserepes dísznövény szaporítóanyagokat rendelt saját célra a Sasad kertészettől.

Gyenes István: Mindig is gondolkodtam a nyugdíj utáni időkről és a nyolcvanas évek végétől folyamatosan kezdtem kiépíteni a mai kertészetet azon a családhoz tartozó földterületen ahol a szüleim korábban koszorú-alapanyagokat és évelő növényeket termesztettek. Kezdetben fólia alatt termeltünk vágott zöldeket, különféle Asparagus fajokat nőnapi értékesítésre és egyéb kiemelt alkalmakra. 1994-ben épült föl az első, 1996-ban a következő, majd 2000-ben az utolsó üvegház, ahol ma is tevékenykedünk. Az üvegházak berendezéseinek és felszereltségének kialakítása (gördülő asztalok, automatizált párásítás, fűtés, szellőztetés, árnyékolás vezérlés, energiaernyők) lehetővé tette a kultúraváltást, áttértünk a cserepes dísznövénytermesztésre. Több kultúránkat ma is vásárolt szaporítóanyagról indítjuk. A felületeinket egész évben hasznosítjuk, egy- kétnyári- és balkonnövényeket, különféle álló és futó muskátlikat nevelünk. Őszi fő kultúránk a ciklámen.

KertemVirágom: Édesapja több akkoriban újdonságnak számító kultúra termesztésével foglalkozott, többek között Clivia, és gyöngyvirág hajtatással, egynyári palánták, muskátli és Amaryllis neveléssel, elindítója volt a hazai vágott gerbera termesztésnek. Kertészcsaládban fölnőni mennyire volt meghatározó?

Gyenes István: A dísznövények szeretete gyerekkorom óta tart. Testvéreimmel a lakásunkhoz közeli üvegházak mellet és környékén nőttünk föl. A nehézségekkel terhelt 50 es években rá szükség volt a segítségünkre, mindig munkára voltunk szoktatva, fűtöttünk, kazánt raktunk, nem volt könnyű, sok munkával járt, de a növényszeretet mégis belénk ívódott. Édesapám 1929-ben létrehozott kertészetét, az ötvenes években államosítottak, majd 1967-ben került vissza a családhoz.  Ezután kezdődött meg a lerombolt és tönkretett növényházak felújítása, a kultúrákkal való újbóli betelepítése.  A növényeket ma is előrébb valónak tartom magamnál, tiszteletük, szeretetük, a sok gond és munka mellett rengeteg örömöt is ad, ha szakmai programokról van szó, elmegyek a világ végére is, mert mindig hallok valami újat, valami megszívlelendőt.

KertemVirágom: Valamennyi testvére is az Édesapjuk nyomdokába lépett, hogy ítéli meg a generációváltás mai problémáit?

Gyenes István: Mindig hittem és hiszek is a generációkon átívelő vállalkozásban. Öten vagyunk testvérek és valamennyien a díszkertész szakmában dolgozunk, négyen kertész végzettséggel is rendelkezünk. A muskátli kultúra valamennyiünk termesztésében szerepel. A generációváltás a mi üzemünkben, a Gyenes Kertészetben már elindult, az egyik fiammal több mint 20 éve együtt dolgozunk. Egyre több és nagyobb felelősséggel járó feladatot bízok rá, beleértve bizonyos kultúrák teljes folyamatának az irányítását a beszerzéstől az értékesítésig. Mindent megbeszélünk, a számítógépes tervezést, adatrögzítést és nyilvántartást, amiben kevésbé vagyok jártas, ő tartja karban, napra kész technológiai adatokkal rendelkezünk. A sikeres generációváltáshoz fontosnak tartom, hogy aki majd végleg átveszi, kapjon önálló feladatot, hogy bizonyíthasson, ugyanakkor érezze át döntése súlyát és felelősségét, hisz a tevékenységből kell megélnie magának, a környezetének és a munkavállalóknak is. Úgy érzem, ez nálunk rendben megy.

KertemVirágom: A Gyenes család Kecskeméten is ismert és megbecsült kertész dinasztia.

Gyenes István: Szerénytelenség nélkül mondhatom, a városban meghatározó szerepünk van, a Gyenes virágokat szereik az emberek.  A 18 tagot számláló Hírös Kertészek Egyesületének alapítója, 10 évig elnöke is voltam, de a szervezés most is rám hárul. A környező dísznövénykertészek, díszfaiskolák, kertészeti árudák, szakirányú tanintézmények bevonásával 2005-ben alakult civil szervezet jó együttműködésben dolgozik.  Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatával együtt bonyolítjuk többek között a Virágos Kecskemétért környezetszépítő versenyt, vagy a Virágos Balkonok programot. A Hírös Hét ünnepén kiállításon veszünk részt, minden évben feldíszítjük a városháza udvarát a tagok növényeivel. Érdekességként megemlítem, hogy ugyanezen a ma tradicionálisnak számító, 1934-ben elsőként megrendezett eseményen Édesapám ezüst érmet nyert a növényeivel.

Szívügyemnek tartom, hogy kertészetünk a főiskolai hallgatóknak gyakorlati helyet, szakdolgozat készítéshez témát ad.  Nemzeti Agrárgazdálkodási Kamara által minősített gyakorlati képzőhelyeként a Kocsis Pál Szakközépiskolából nyári gyakorlatra diákokat fogadunk, jó a kapcsolatunk. Tudom, hogy sok kertészet nem így gondolkodik, de számomra mindez nagyon fontos, nekem is jól esett, amikor az egykori nagy kertészetek (Sasad, Óbuda, Szombathely Kertész Tsz.) fogadtak.  14 évvel a nyugdíjazásom után nem gondoltam arra, hogy olyan szép és megható ünnepségen vehetek részt, melynek egyik kitüntetettje én lehetek. Nagyon örültem neki.

© Merényi Alexandra – KertemVirágom; Megjelent: Kertészet és Szőlészet 2018/42

error: Védett tartalom!