A víz nélkülözhetetlen a dísz-, és haszonnövények számára. Elegendő vízellátás mellett erős gyökereket fejlesztenek, javul a tápanyag ellátottságuk és kedvezően hat az egészségükre.

A gazdag virágzás és bő termés érdekében a rendszeres öntözés nélkülözhetetlen. Ám, ha túl sok a víz, ha a növények vízben állnak hamarabb felléphetnek a gombás és vírusos eredetű megbetegedések és fennáll a gyökérrothadás veszélye. Másrészt, a túl nagy szárazságra a növények levélvesztéssel reagálhatnak, és hajlamossá válnak a kártevők és az aszály által előidézett betegségekre.

A virágoskertünket és a haszonkertünket a meleg nyári időszakban, ha nincs csapadék, minden nap meg kell öntözni, így hosszú időn át gyönyörködhetünk a virágokban, és gazdag termést szüretelhetünk:

  • a vizet öntözzük közvetlenül a talajra, így a nedvesség biztos a gyökérzónába jut, másrészt kevesebb értékes víz párolog el.
  • ne öntözzük a növények lombját, az érzékenyebb levelek károsodhatnak. A vízcseppek, napra kitett lencseként gyűjtik össze a napsugarakat, perzselést okozhatnak.
  • lehetőleg a reggeli órákban öntözzünk, ezzel távol tarthatók a gombás megbetegedések és a csiga kártételek.
  • gyűjtsük az esővizet. Ingyenes lágy vízként használhatjuk öntözésre. A kisebb-nagyobb vízgyűjtő edényekben fölfogott vizet, locsolókannával öntözhetjük ki a legéltetettebb növényeinkre.
  • az összegyűjtött vizet érdemes használatáig lefedni. Így nem esnek csapdába a kisebb rovarok és nem válnak a szúnyoglárvák költőhelyeivé.

error: Védett tartalom!