A paradicsom bronzfoltosság vírus  komoly megbetegedéseket okozhat vágott krizantém állományokban. A közkedvelt Palisade fajta, különös érzékenységgel reagál a fertőzésre.

Előfordulhat, hogy a dugvány csúcsához közeli 1-2 levélke szárad be, vagy a szárrész kezd el barnulni. Súlyos esetben a növény egyik oldalára kiterjedő barnulás mutatkozik. Egyes növények, amelyek túlélik a kezdeti tüneteket, csúcsgörbülés, torzulás mellett eljutnak a virágzásig. Sok esetekben teljes hajtáspusztulás következik be. A betegség legtöbbször féloldalasan jelentkezik. A szár bőrszövetének elszíneződése helyén a bélszövet is károsodik.

Az okot illetően többféle teória kapott lábra. Csúcselhalást okozhat a nagy meleg, baktérium vagy  gomba (Ascochyta) fertőzés, ám ahol a laboratóriumi vizsgálatok a paradicsom bronzfoltosság vírust izolálják, azt a tripszek terjesztik. A közkedvelt fehér virágú Palisade fajta, különös érzékenységgel reagál a fertőzésre. A paradicsom bronzfoltosság vírus kétféle módon terjedhet, növényi nedvvel vagy tripszek közvetítésével, de járványtani szempontból csak az utóbbinak van jelentősége. A tripszek jelenléte azért veszélyes, mert a vírus bennük is szaporodik. A tünetek változatosságát a tripsz különféle támadási helyei és az állandóan változó, extrém környezeti tényezők együtt okozzák. A vírusfelvétel lárva korban történik. A rovar élete végéig fertőz, de tojással (petével) nem adódik át. Érdekesség még, hogy a vírusszaporodás 20 fok körül nagyobb, míg a tünetek 30 C fok fölött erősebbek. Éppen ez az oka a gyors elhalásnak, amit baktériumos rothadásnak is vélhetünk. Ez a vírus más, mint a többi! Tünete legjobban a baktérium okozta megbetegedésekhez hasonlít, de összetéveszthető gomba okozta fertőzéssel, növényvédőszer ártalommal, hiánybetegséggel vagy mérgezéssel is.

A megelőző védekezés lehetőségei: gyommentesítés, egészséges induló állomány, tripsz áttelelés meghiúsítása, szürkéskék ragacsos rovarcsapdák használata, beteg növények azonnali eltávolítása, visszajelzés a dugványszállító felé. A kémiai védekezés esetén a szereket maximális dózisban, 4 napos intervallumokban kell kijuttatni, és minden alkalommal a felszívódó szerek mellé riasztó hatással rendelkező piretroidot is célszerű keverni. A permetezések mellett riasztó és táplálkozás gátló kiegészítő kezelések is célszerű alkalmazhatók.

error: Védett tartalom!