Nyáron át nyíló, melegkedvelő, könnyen ápolható növény a sétányrózsa (Lantana), amely cserepes és törzses változatban is tartható a kertben. Kedveli a forró nyarakat, amikor bőségesen nyílik. A virágok igazi szépsége is csak teljes napfényben bontakozik ki,  ezért a legideálisabb hely számára a kert, balkon, terasz legnapsütöttebb területe.

A májustól-októberig kellemes illattal nyíló virágok nem csak a tekintetet a pillangókat is vonzzák. Külön érdekessége, hogy a sárga virágainak színe az idő előrehaladtával megváltozik. Az egyes virágfejek külső tagjai rózsaszín, narancs vagy pirosas árnyalatban nyílnak, míg a belsők sárgák maradnak.

Hűvös nyári időszakban lelassul a növekedése, majd újra fejlődésnek indul amikor napsütésesre vált az idő, és melegszik a hőmérséklet.

Tartós virágzása érdekében kéthetente tápoldatozást kíván. Ha kisebb cserépből nagyobb edénybe, dézsába ültetjük, tápanyagban gazdag, vízáteresztő földet használjunk. A földlabda soha ne legyen vizes, de ki se száradjon.

Elnyílás után a szederhez hasonló kezdetben zöld, később fekete terméseket nevel, amelyek mérgezőek, így célszerű a termésképződést az elnyílt virágok eltávolításával megakadályozni. A termésképzés amúgy is sok energiát von el a növénytől, érdemes azokat még a magtokok kialakulása előtt, de legkésőbb a kezdemények észlelésekor leszedni, amivel a töveket további virágzásra késztetjük.

Ahogy a legtöbb trópusi termőhelyről származó növény, a sétányrózsa sem télálló a mi éghajlatunkon. Teleltetéséről gondoskodni kell, arra legakalmasabb a világos, szellős, 10 fok körüli hely, de ha ilyen nincs a sötétben tartást is elviseli. Ahogy csökken a fény és a hőmérséklet a növény úgy válik meg a leveleitől. A növény koronáját célszerű ősszel a felére visszakurtítani. Talaja az átteleltetés alatt soha ne száradjon ki, de ne is legyen folyamatosan túl nedves. rendszeres öntözése februárban kezdődhet meg a szelídülő hőmérséklettel. A növény „korai” életre keltése, korai nyílást eredményez.

Legjobban a kora tavasszal szedett fejdugványról szaporítható. A jól begyökeresedett, megerősödött példányok nagyobb cserépbe átültethetők. A hajtáscsúcs visszacsípésével a tő elágazásba kezd, míg, ha törzses növényt szeretnénk előállítani, hagyjuk a hajtást minél hosszabbra megnőni, és az elérni kívánt magasságnál visszacsípni, hogy kialakuljon az elágazódó koronaforma.

error: Védett tartalom!